Wskazówki i trasy po Norwegii dla początkujących i zaawansowanych
Norwegia ze swoim malowniczym krajobrazem, od ciemnoniebieskich fiordów, poprzez imponujące szczyty górskie aż po dziewicze lasy jest ulubionym kierunkiem podróży dla miłośników caravaningu. Jeśli lubisz naturę, pokochasz Norwegię. A czy jest lepszy sposób na odkrywanie świata niż podróżowanie kamperem? Infrastruktura kempingowa w Norwegii jest bardzo dobrze rozbudowana - liczne kempingi i miejsca postojowe sprawiają, że zwiedzanie tego skandynawskiego kraju kamperem jest naprawdę przyjemne. Niezależnie, czy chcesz podróżować po południowych regionach, czy też wybierasz się na północ aż na Lofoty, kamper idealnie nadaje się na objazdową wycieczkę po Norwegii. A ponieważ kraj ten jest niezwykle różnorodny, z pewnością zarówno nowicjusze, jak i doświadczeni miłośnicy caravaningu znajdą tu odpowiednią porcję odpoczynku i przygody.
Perfekcyjne przygotowanie: co musisz wiedzieć przed wyjazdem do Norwegii
Postój kamperem bez opłat?
Z pewnością słyszałeś o norweskim „allemannsretten”, czyli „prawie wszystkich ludzi”, na podstawie którego każdy człowiek może korzystać z lasów, chodzić po górach oraz pływać w rzekach i jeziorach, także prywatnych. Prawo to jest wprawdzie przeznaczone przede wszystkim dla turystów z namiotami, ale zasadniczo można zaparkować kampera na jedną noc na dowolnym parkingu, o ile nie ma na nim tablicy zakazującej parkowania. W Norwegii jest też wiele pięknych miejsc, w których możesz obozować na dziko. Należy jednak zwrócić uwagę, by zachować odległość co najmniej 150 metrów od zabudowań, aby nie naruszać prywatności mieszkańców.
Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że nie łamiesz zasad, korzystaj z licznych oficjalnych miejsc postojowych i kempingowych. Są one wprawdzie płatne, ale za to możesz przebywać w nich tak długo, jak chcesz.
Opłaty za przejazd kamperem w Norwegii
W Norwegii obowiązują opłaty za przejazd na większość dróg, mostów, tuneli oraz w miastach, a ich wysokość zależy od lokalnych regulacji. Przy określaniu wysokości opłaty brana jest pod uwagę masa pojazdu, a w niektórych przypadkach także wartości emisji. Zapłacić możesz wygodnie po otrzymaniu faktury z numerem rejestracyjnym Twojego samochodu. Bardzo wygodne jest płacenie online po zarejestrowaniu się na stronie EPC podając numer rejestracyjny samochodu i dane karty płatniczej. Możesz otrzymać wtedy rabaty i płacić mniej za przejazd.
Alternatywnie możesz zamówić w norweskim systemie pobierania opłat AutoPASS microchip przyklejany do przedniej szyby, w którym zapisany jest numer rejestracyjny Twojego auta. Microchip zostanie Ci przysłany do domu, a kaucja za niego wynosi 200 NOK.
Najlepszy czas na podróż po Norwegii
Norwegia przez cały rok jest pięknym celem podróży kamperem. Wszystko zależy od tego, co chcesz zobaczyć podczas wycieczki i jaką pogodę preferujesz.
Wiosną (kwiecień i maj) panują przyjemne temperatury, a przyroda budzi się do życia. Ale niektóre drogi i miejsca kempingowe mogą być jeszcze zamknięte. Najlepiej sprawdź to przed wyjazdem.
Latem (od czerwca do sierpnia) jest w Norwegii najcieplej i dzień trwa najdłużej – to idealne warunki dla aktywności w plenerze, jak piesze wędrówki lub wycieczki rowerowe.
Jesienią (wrzesień i październik) dni stają się krótsze i robi się chłodniej. Ale te miesiące także mają swoje zalety: mniej turystów i piękne jesienne kolory przyrody.
Największą atrakcję – zorzę polarną – można zobaczyć w Norwegii tylko zimą (listopad – marzec). Zima jest też idealnym okresem dla miłośników sportów zimowych. Trzeba jednak pamiętać, że warunki na drogach mogą być trudne.
Dojazd do Norwegii z Niemiec
Najłatwiej płynąć promem z Niemiec do Norwegii. Promy Color Line pływają na przykład bezpośrednio z Kilonii do Oslo. Rejs trwa około 20 godzin. Kto nie chce spędzić tyle czasu na promie, może wybrać drogę przez Danię i tam wsiąść na prom płynący do Norwegii.
Trasy dla początkujących
Trasa 1: Trasa objazdowa przez południową Norwegię
Punkt startowy: Oslo
Rozpocznij swoją podróż od stolicy Norwegii. Zwiedź takie obiekty, jak Pałac Królewski, Park Vigelanda ze zbiorem rzeźb oraz Operę.
Dalej trasa wiedzie do Kristiansand. Miasto oferuje kolorową mieszankę miejskiej atmosfery i pięknych piaszczystych plaż. Odpoczynek na plaży po zwiedzaniu miasta to idealny sposób na spędzenia dnia w Kristiansand. Dla chętnych polecamy także odwiedziny w ogrodzie zoologicznym Dyrepark.
Miasto Mandal jest znane ze swoich białych drewnianych domów i pięknej plaży. Koniecznie musisz zobaczyć także Lindesnes Fyr z latarnią morską – wysunięty najdalej na południe punkt Norwegii.
Stavanger słynie ze swojej starówki z dobrze zachowanymi drewnianymi domami i z zawieszonej nad fiordem skalnej półki Preikestolen.
Położona nad fiordem Sørfjord miejscowość Odda jest idealną bazą wypadową dla chcących zobaczyć wodospad Låtefossen i wędrować po Parku Narodowym Hardangervidda.
Bergen, drugie co do wielkości miasto Norwegii, jest znane z hanzeatyckiej dzielnicy Bryggen i tętniącego życiem targu rybnego.
Miejscowość Gol leży w dolinie Hallingdal w otoczeniu zachwycającej przyrody. To idealne miejsce na piesze wycieczki i odpoczynek na łonie natury.
Trasa 2: Trasa objazdowa po norweskich fiordach
Punkt startowy: Oslo
Rozpocznij podróż w stolicy kraju. Zobacz nowoczesny budynek opery przy porcie, przejdź się tętniącą życiem ulicą Karl Johans Gate i podziwiaj widok z muzeum narciarstwa i skoczni Holmenkollen.
W Lillehammer odbyły się Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 1994 roku. Możesz zwiedzić tutaj skansen Maihaugen oraz obiekty olimpijskie.
Geiranger słynie z malowniczego fiordu wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wybierz się na rejs po fiordzie i podziwiaj okolicę z punktów widokowych Ørnesvingen i Flydalsjuvet.
W Parku Narodowym Jostedalsbreen zobaczysz największy lodowiec w kontynentalnej Europie. Dobrze oznakowane szlaki pozwalają podziwiać zachwycające formacje lodowe.
Sognefjord, najdłuższy i najgłębszy fiord Norwegii, oferuje zapierające dech w piersiach widoki i ciekawe atrakcje, takie jak rejsy statkiem i wędrówki wzdłuż brzegów fiordu.
Położona nad Sørfjord miejscowość Odda jest idealną bazą wypadową do zwiedzania wodospadu Låtefossen i pieszych wędrówek po Parku Narodowym Hardangervidda.
Trasa 3: środkowa Norwegia
Punkt startowy: Trondheim
Trasa rozpoczyna się w Trondheim – historycznym mieście z imponującą katedrą Nidaros (Nidarosdomen), starym mostem miejskim i tętniącym życiem centrum miasta.
Kolejnym przystankiem jest Røros, miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO z tradycyjnymi drewnianymi domami i kopalniami miedzi. Idealne miejsce, by lepiej poznać historię i kulturę Norwegii.
Okolica Oppdal słynie ze swoich malowniczych górskich krajobrazów. W pobliżu znajduje się Park Narodowy Dovrefjell-Sunndalsfjella, gdzie możesz wędrować i podziwiać dziewiczą przyrodę.
W pobliżu Åndalsnes czekają na Ciebie zapierające dech w piersiach górskie pejzaże i spektakularna Droga Trolli (Trollstigen). Jeśli jesteś miłośnikiem natury i przygód, musisz tam pojechać.
Malowniczy Geirangerfjorden jest wpisany na Listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO. Polecamy rejs po fiordzie oraz podziwianie okolicy z punktów widokowych Ørnesvingen i Flydalsjuvet.
W Lom znajduje się dobrze zachowany kościół słupowy. Sama miejscowość leży w otoczeniu przepięknych górskich krajobrazów. Idealne miejsce na piesze wędrówki lub program kulturalny.
Trasa kończy się w Lillehammer.
Trasy dla zaawansowanych
Nawet jeśli masz już duże doświadczenie z caravaningiem, na pewno znajdziesz w Norwegii coś dla siebie: przepiękne trasy po mniej znanych regionach, odpoczynek wśród dziewiczej przyrody i przede wszystkim wspaniałe krajobrazy.
Trasa 1: trasa objazdowa po Lofotach
Punkt startowy: Bodø
Rozpocznij swoją podróż w otoczeniu malowniczych fiordów. Warto również zwiedzić muzeum polarne.
Już sam rejs promem do Reine jest niezapomnianym przeżyciem. Po dotarciu na miejsce czeka na Ciebie jedno z najpiękniejszych miasteczek rybackich na Lofotach z uwiecznianymi często na zdjęciach domkami rybackimi zwanymi rorbu.
Miasteczko Leknes na Lofotach to idealna baza wypadowa do wędrówek lub spacerów na plażę Haukland.
Spokojna miejscowość w zachwycającej górskiej okolicy doskonale nadaje się dla miłośników wędkowania i pływania łodzią.
Największa wyspa Norwegii jest znana z dzikiej natury, szlaków turystycznych i Parku Narodowego Møysalen.
Historyczna miejscowość w pobliżu Narviku, znana z bitwy o Narvik podczas II. Wojny Światowej oraz z Muzeum Wojny.
Miasto z bogatą historią wojenną i takimi atrakcjami, jak kolej linowa na Fagernesfjellet oraz zapierający dech w piersiach widok na Ofotfjord.
Mała miejscowość w pięknym otoczeniu jest idealnym miejscem, by odpocząć i zanurzyć się w lokalnej kulturze.
Trasa 2: trasa objazdowa po górach
Punkt startowy: Oslo
W stolicy Norwegii jest dużo atrakcji do zwiedzania i wiele kafejek, w których można wypić smaczną kawę.
Leżące na wybrzeżu Stavanger słynie z dobrze zachowanej starówki i pobliskiej platformy widokowej Preikestolen.
Największy płaskowyż w Europie z licznymi szlakami turystycznymi i spektakularnymi widokami, na którym można zobaczyć renifery w ich naturalnym otoczeniu.
Historyczne miasto portowe z wpisaną na światową listę dziedzictwa UNESCO dzielnicą Bryggen, kolejką linową Fløibanen i słynnym targiem rybnym jest zdecydowanie godne odwiedzenia.
Brama do doliny Romsdalen, idealny punkt wypadowy dla pieszych wędrówek po Romsdalseggen i Drodze Trolli (Trollstigen).
Miasto leży na kilku wyspach i jest znane z solonego i suszonego dorsza zwanego klipfiszem. Stąd możesz wyruszyć na przejażdżkę malowniczą Drogą Atlantycką (Atlanterhavsvegen).
Okręg Trøndelag z głównym miastem Trondheim jest ważnym historycznym centrum Norwegii. W Trondheim można podziwiać między innymi katedrę Nidaros.
Trasa 3: norweskie parki narodowe
Punkt startowy: Lillehammer
Trasa rozpoczyna się w Lillehammer, gdzie możesz zwiedzić skansen Maihaugen oraz obiekty kompleksu olimpijskiego.
Pierwszy przystanek: Park Narodowy Rondane – najstarszy park narodowy w Norwegii. Znajdziesz tu wiele szlaków turystycznych z pięknymi widokami. Szczególnie popularny jest szlak na najwyższy szczyt Rondeslottet.
Kolejny etap to przejazd do Parku Narodowego Dovrefjell-Sunndalsfjella, w którym możesz spotkać wiele żyjących na wolności zwierząt. Przy odrobinie szczęścia może uda Ci się zobaczyć woły piżmowe.
Następnym przystankiem jest wysokogórski Park Narodowy Jotunheimen z najwyższymi szczytami Galdhøpiggen i Glittertind. Koniecznie musisz przejść szlak Besseggen, z którego roztaczają się oszałamiające widoki na krystalicznie czyste jeziora i wysokie góry.
Odwiedź miasteczko Lom z doskonale zachowanym kościołem słupowym z XII. wieku oraz muzeum alpinizmu.
Droga Sognefjellet to najwyżej położona droga północnej Europy. Oferuje zachwycające widoki na majestatyczne góry i lodowce.
Trasa kończy się nad najdłuższym i najgłębszym fiordem Norwegii – Sognefjord. Polecamy rejs statkiem po fiordzie lub wyprawę na spektakularny lodowiec Nigardsbreen.
Norwegia kamperem z psem
Jeśli chcesz zabrać ze sobą swojego czworonożnego przyjaciela, musisz pamiętać o kilku sprawach, bowiem w Norwegii obowiązują specjalne zasady dotyczące podróży kamperem z psem.
Aby wjechać do Norwegii, musisz mieć ważny paszport zwierzęcia domowego, a pies musi mieć wszczepiony mikroczip. Obowiązkowe jest także szczepienie przeciw wściekliźnie. Ponadto na krótko przed wjazdem (24 – 120 godzin) pies musi przejść u weterynarza leczenie przeciwko tasiemcowi, które weterynarz potwierdza w świadectwie szczepień. Jeżeli jedziesz do Norwegii przez Danię lub Szwecję, możesz wykonać odrobaczenie także w tych krajach.
Dodatkowe wskazówki i szczegółowe informacje znajdziesz na oficjalnych norweskich stronach dotyczących podróży ze zwierzętami.
Lista pakowania kampera przed wyjazdem do Norwegii
Podróżujący kamperem po Skandynawii wiedzą, że jest kilka rzeczy, które koniecznie trzeba ze sobą zabrać. Przygotowaliśmy krótką listę:
Odpowiednia odzież
Pogoda w Norwegii zmienia się bardzo szybko. Zabierz koniecznie wodoodporną i wiatroszczelną odzież. Dobrze jest zabrać rzeczy, które pozwolą Ci ubierać się „na cebulkę”, abyś był przygotowany na każdą temperaturę. Ważna jest dobra kurtka przeciwdeszczowa i nieprzemakalne spodnie, mocne buty trekkingowe i ciepła bielizna.
Odpowiednie zakwaterowanie
Niezależnie, czy będziesz spać w kamperze, czy w namiocie, ważne, aby miejsce noclegu gwarantowało Ci ochronę przed deszczem i ciepło.
Sprzęt do gotowania
W Californii będziesz miał w pełni wyposażoną kuchnię. Jeśli jednak chciałbyś poczuć jeszcze więcej atmosfery kempingu, pomyśl też o kuchence gazowej lub grillu kempingowym.
Żywność o długiej trwałości, jak makaron lub ryż, to absolutna podstawa Twojej spiżarni. Nie możesz też zapomnieć o wodzie i przekąskach. O to, aby żywność pozostała świeża, zadba lodówka turystyczna lub minilodówka.
Wyposażenie w razie nieprzewidzianych zdarzeń
Naturalnie zawsze powinieneś mieć w samochodzie apteczkę pierwszej pomocy. Ale jest też kilka praktycznych rzeczy, które dobrze jest ze sobą zabrać, na przykład latarkę z zapasowymi bateriami, uniwersalny scyzoryk i zapalniczkę lub zapałki.
Systemy nawigacyjne
Każdy ma teraz jakąś aplikację z nawigacją na smartfonie. Ale nie wszędzie w Norwegii jest zasięg. Urządzenie GPS i odpowiednia aplikacja pomogą Ci znaleźć właściwą drogę i zaplanować alternatywne trasy. Z dala od siedzib ludzkich, gdzie nie ma zasięgu telefonii komórkowej, możesz korzystać z map offline, które wcześniej pobierzesz.
Aplikacje kempingowe
Prawdopodobnie nie zawsze będziesz miał zarezerwowane z wyprzedzeniem miejsce postojowe lub kemping i będziesz musiał szukać noclegu będąc w trasie. Istnieje wiele aplikacji, w których znajdziesz informacje o miejscach postojowych w najbliższej okolicy wraz z opiniami o nich i zdjęciami.
Z aplikacją California poszukiwanie idealnego miejsca postojowego jest dziecinnie łatwe. Dzięki intuicyjnemu wyszukiwaniu tekstowemu i filtrom możesz szybko zarezerwować wymarzony nocleg. Dobrze czytelne mapy i bezpośrednia nawigacja pozwolą Ci spokojnie dojechać do celu. I jeszcze jedna zaleta aplikacji California: korzystając z niej możesz zdalnie zarządzać swoim kamperem i zawsze będziesz miał dostęp do najważniejszych danych dotyczących samochodu. Aplikacja z pogodą to też absolutna konieczność, abyś zawsze był optymalnie przygotowany na najbliższe godziny i dni.