VW California w śniegu.

Zimowy wyjazd kamperem: Na co zwrócić uwagę?

Od pewnego czasu można zaobserwować rosnące zainteresowanie zimowymi wyjazdami kamperem. Niektórzy preferują pozostawić swojego kampera lub przyczepę kempingową na zimę w bezpiecznym miejscu i wznowić podróżowanie w sezonie letnim, dla innych chłodne miesiące to najlepsza pora roku na wyjazd. Podczas zimowego caravaningu naturalnie najważniejsza jest ochrona przed chłodem. A to wymaga odpowiedniego przygotowania i specjalnego wyposażenia. Ale zacznijmy od początku: aby wakacje na kempingu zimą były udane, potrzebny jest odpowiedni pojazd i właściwy system ogrzewania. Dokładnie sprawdź swojego kampera i upewnij się, że wszystko działa bez zarzutów. Ważne jest też by pamiętać, że prowadzenie kampera w śniegu lub jazda po  oblodzonej nawierzchni mogą okazać się trudnymi zadaniami.

Przedstawiamy najważniejsze wskazówki i porady dotyczące zimowych wyjazdów kamperem.

Zimowy wyjazd kamperem. Na co zwrócić uwagę?

VW California z podniesionym namiotem dachowym.

Zimą kamper musi spełniać szczególne wymagania. Kampery i przyczepy kempingowe przystosowane do warunków zimowych powinny chronić przed chłodem i wilgocią, a ich instalacje (gaz, woda, prąd) działać sprawnie także w zimowych warunkach.

Należy zwrócić szczególną uwagę na:

  • wydajność ogrzewania
  • dobrą izolację termiczną i przeciwwilgociową
  • odporność zbiornika czystej wody, wody zużytej i instalacji wodnej na ujemne temperatury

Dobrze wiedzeć

Dobrze wiedzeć

Izolacja okien kampera California.

Szczególnie zimą w kamperze kondensuje się para wodna i pojawia się problem wilgoci. Okna są największymi mostkami termicznymi, szczególnie w kabinie kierowcy z dużą przednią szybą. Nasza rada: zakryj okna i zawieś zasłonę za kabiną kierowcy. Zwracaj uwagę, aby okna były suche i woda nie spływała na ściany. Ważne jest też regularne wietrzenie po przekątnej, najlepiej kilka razy dziennie przez pięć do dziesięciu minut. Może pomóc także osuszacz powietrza.

Nasza rada, jak utrzymać ciepło w sypialni: maty termiczne na oknach oraz termiczna zasłona oddzielająca kabinę kierowcy. W ten sposób ochronisz się nie tylko przed chłodem, lecz także zapewnisz sobie prywatność.

Ogrzewanie kampera zimą

VW California z podniesionym namiotem dachowym w zaśnieżonym lesie.

Idealnym rozwiązaniem na ogrzanie kampera zimą jest ogrzewanie postojowe zasilane prądem lub gazem. W Californii o przyjemne ciepło dba powietrzne ogrzewanie postojowe – w modelu Ocean należące do wyposażenia standardowego, dla modelu Coast dostępne jako opcja. W obu modelach Grand California powietrze i woda ogrzewane są gazem. Ponadto zbiornik czystej wody znajduje się wewnątrz samochodu, zatem jest zabezpieczony przed mrozem. Aby zapobiec zamarznięciu zbiornika wody zużytej warto wlać do niego środek przeciw zamarzaniu

Specjalne wyposażenie i akcesoria

Wybrzeże Islandii zimą.

Na zimowe wyprawy kamperem potrzebujesz naturalnie więcej wyposażenia niż latem. Do rzeczy obowiązkowych należy ciepła odzież funkcjonalna i specjalne wyposażenie kempingowe na zimową pogodę. Informacje o odpowiednim wyposażeniu znajdziesz w poradniku „Lista pakowania kampera”.

Odpowiednia odzież

Kobieta z deską snowboardową przed VW Californią.

Przy niskich temperaturach najlepiej ubierać się „na cebulkę”, czyli wielowarstwowo. To znaczy: warstwa podstawowa (na przykład bielizna termoaktywna), izolująca warstwa pośrednia oraz wiatro- i wodoszczelna warstwa zewnętrzna. Odpowiednie na zimowy kemping są na przykład:

  • izolacyjne i wodoodporne spodnie
  • bielizna termiczna
  • ciepłe swetry lub bluzy
  • dla jeszcze większego komfortu: kamizelka ze sklepu z akcesoriami dla Californii
  • dobrze izolująca, wodoodporna i wiatroszczelna kurtka zimowa
  • czapka i rękawiczki: ciepłe i wodoodporne
  • ciepłe skarpety z wełny lub włókna syntetycznego, odprowadzające wilgoć

Wyposażenie kuchenne

Smaczne, ciepłe jedzenie możesz gotować na zintegrowanej jednopalnikowej kuchence gazowej w Californii. W Grand Californii kuchenka gazowa jest dwupalnikowa. U nas znajdziesz także odpowiednie przepisy na rozgrzewające potrawy. A jeżeli chcesz zabrać ciepłą zupę lub gorący napój na zimowy spacer, przydadzą Ci się termosy i kubki California. 

Dobrze wiedzieć

Dobrze wiedzieć

Gotowanie w VW California.

Pamiętaj o wystarczającym zapasie gazu na ogrzewanie i do gotowania. Zależnie od temperatury zewnętrznej i poziomu izolacji Twojego kampera potrzebujesz około trzech do pięciu kilogramów gazu dziennie. Według ekspertów jedenastokilogramowa butla wystarcza na maksymalnie trzy do czterech dni. Dlatego zabierz zapasową butlę lub sprawdź, czy w miejscu, do którego jedziesz, będziesz mógł wymienić lub napełnić butlę. Może się zdarzyć, że będziesz potrzebował do tego specjalnego adaptera.

Zwróć uwagę na skład mieszanki gazowej. Przy temperaturach poniżej zera butan traci formę gazową, natomiast propan nadal pozostaje gazem. Dlatego w zależności od temperatury w miejscu, do którego się wybierasz, być może konieczna będzie większa ilość propanu w mieszance.

Komfort spania zimą

Zimą najlepiej sprawdzają się śpiwory, szczególnie specjalne modele zimowe na temperatury od -8 do -10°C lub niższe. Śpiwory chronią także przed przeciągami. Jeśli chodzi o pościel zapewniającą ciepło, dobrym wyborem będzie flanela lub polar. Na szczególnie zimne noce możesz zabrać dodatkowe koce

Wyposażenie i sprzęt outdoorowy

Namiot – przedsionek do VW California.

Z tymi akcesoriami będziesz przygotowany na zimowy kemping:

  • zimowy namiot - przedsionek – jako wiatrołap, śluza zatrzymująca chłód lub dodatkowe miejsce do przechowywania
  • w razie potrzeby dodatkowe ogrzewanie gazowe lub elektryczne do namiotu
  • mrozoodporny przewód elektryczny o przekroju co najmniej 2,5 mm
  • panel solarny lub agregat jako dodatkowe źródło prądu

Aktywności w plenerze

Nasze propozycje na zimowe aktywności w plenerze:

  • w przypadku kempingu w regionie narciarskim: narty zjazdowe lub biegowe
  • ogólne aktywności na śniegu: jazda na sankach, wędrówki w rakietach śnieżnych
  • aktywności na lodzie: jazda na łyżwach
  • na spokojne dni: gry towarzyskie i rozrywki w kamperze lub przedsionku

Dobrze wiedzieć

Dobrze wiedzieć

Narciarz obok VW California.

Boże Narodzenie i Sylwester to popularny okres na piękne wakacje z rodziną na kempingu. W „zimowej krainie czarów” można zostawić za sobą codzienność i doskonale odpocząć. Sprytny pomysł: zaproponuj, aby pod choinką znalazł się prezent, który przyda Ci się podczas zimowego kempingu. 

Dokąd jechać?

Góry pokryte śniegiem.

Zimą jest pięknie nie tylko w Polsce, lecz również w górskich regionach w innych krajach np. Austrii, Francji, Włoszech, czy Skandynawii. Przy planowaniu zapoznaj się z przepisami obowiązującymi w danym kraju, na przykład odnośnie opon i obowiązku posiadania tablic ostrzegawczych itp.

Sprawdź także, czy miejsca na Twoim wymarzonym kempingu są dostępne. Nie każde miejsce postojowe jest wolne zimą i nie każdy kemping jest czynny. Uwaga: szczególnie w okolicach świąt miejsca na kempingach mogą być zajęte. 

Znajdź odpowiedni kemping na zimowe wakacje

Namioty zimą.

Najważniejsza kwestia, by wakacje były udane, to wybór odpowiedniego zimowego kempingu. Szczególnie popularne są kempingi w pobliżu regionów narciarskich, gór i szlaków turystycznych. W naszym poradniku przeczytasz, gdzie możesz zatrzymać się również „na dziko”. Jednak, szczególnie zimą, wygodniej Ci będzie, jeśli będziesz miał dostęp do przyłącza prądu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kempingu?

  • Przyłącze prądu. W chłodnych warunkach baterie szybciej się rozładowują i są mniej wydajne. Dlatego zimą na kempingu potrzebujesz więcej prądu niż w innej porze roku.
  • Zamknięte, ogrzewane sanitariaty.
  • Oddzielne suszarnie, na przykład na sprzęt narciarski, aby nie wnosić wilgoci do kampera.
  • Świetlice lub wspólna kuchnia, aby mieć trochę towarzystwa i dostęp do Internetu.
  • Wellness na zimowym kempingu: spa lub sauna.

Samochód i bezpieczeństwo

Aby spokojnie i bez stresu podróżować zimą kamperem, musisz dokładnie skontrolować swój samochód, na przykład:

  • Upewnić się, że we wszystkich płynach jest wystarczająca ilość środka zapobiegającego zamarzaniu.
  • Sprawdzić światła samochodu i zabrać zapasowe żarówki.
  • Sprawdzić ogrzewanie i nawiewy.
  • Sprawdzić, czy w chłodnicy jest niezamarzający płyn.
  • Sprawdzić olej i płyn hamulcowy.
  • Sprawdzić pióra wycieraczek.
  • Wlać zimowy płyn do spryskiwaczy.

Ważne, jeśli podczas podróży możesz napotkać śnieg i mróz:

  • Podkłady pod koła / maty trakcyjne: jeśli ustawisz swojego kampera na śniegu, w przypadku odwilży możesz ugrzęznąć w błocie.
  • Linka holownicza.
  • Kable rozruchowe, ponieważ zimą akumulator samochodu jest mniej niezawodny.
  • Środek przeciw zamarzaniu.
  • Odmrażacz do zamków.
  • Skrobaczka do lodu, łopata do odśnieżania, miotła i zmiotka, aby usunąć śnieg.
  • Narzędzia i zimowe rękawice robocze.
Oryginalne łańcuchy śniegowe Volkswagen.

Łańcuchy śniegowe i opony zimowe

W przypadku opon zimowych powinieneś:

  • Wybrać odpowiedni typ opon. W Polsce opony zimowe nie są wymagane, ale są zalecane w przypadku niskich i ujemnych temperatur. Natomiast w wielu krajach europejskich jazda na oponach zimowych we wskazanym okresie jest wymogiem prawnym. Przed zimowum wyjazdem warto sprawdzić, czy dany kraj wprowadził obowiązek jazdy na oponach zimowych.
  • Sprawdzić głębokość bieżnika. Zalecana głębokość minimalna: cztery milimetry.
  • Sprawdzić wiek opon.

Najlepiej zabierz ze sobą łańcuchy śniegowe na wypadek konieczności jazdy nieodśnieżonymi drogami. Ważna wskazówka: w niektórych regionach lub na niektórych odcinkach dróg łańcuchy śniegowe są obowiązkowe. Sprawdź zatem przed wyjazdem, jakie przepisy obowiązują na Twojej trasie i w miejscu docelowym.

Prognozy pogody i planowanie trasy

Regularne sprawdzanie prognozy pogody jest szczególnie ważne podczas zimowych wyjazdów kamperem. Znając prognozy możesz zaplanować trasę – na przykład w aplikacji lub innych narzędziach online, i zarezerwować odpowiednie miejsca postojowe.